Tavsiyelerim

Eklenti Başlığı

KİLO ALMA PROBLEMİNİZ Mİ VAR?

 

 

Uzman diyetisyenler kilo alma sorunu yaşayanların vücut yağı çok az olduğu için hızlı metabolizmaya sahip oldukalrını ve yediklerini çabuk yakıp kilo almakta zorlandıklarından bahsederler. Az kilonun sosyal ve psikolojik sorunlkara neden olabildiğini de belirtiyorlar.

 

N ormal kilonun altında olan bir kişi beğenilme ve kıyafet seçiminde tahmin edilenden çok daha fazla stres alıyor olabilir. Zayıf olmak az bresin tüketimine bağlıysa veya çok yemeye rağmen kilo alınamıyorsa farklı  sorunların habercisi olabilir. Mesela zayıf kadınlarda kadınlık hormonu bu durumdan olumsuz etkilenerek adet düzensizliklerine neden olabiliyor.

 

E n Çok Genç Erkekler Şikayetçi

 

Kilo almayan kişilerde saç dökülmesi, tırnak kırılması, uyku hali, sinirlilik, üşüme gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yaşıtlarına göre daha az kilo alan, özellikle ergenlik çağındaki erkeklerde bu sorun psikolojik bir baskı oluşturuyor, komplekse girilmesini kolaylaştırıyor. Genç bayanlar için ise bu o kadar da sorun olmuyor.

 

Eğer diyetisyene gitmeden kilo almak istiyorsanız, göbeklenme sorununa çözüm üretmeniz gerekebilir. Kilo kazanımında yda iki kilo almak başarı sayılır. Her öğünün yenmesi lazım. ‘Öğün atladım, telafi ederim’ demekle olmuyor. Özellikle yatmadan önce yenilen yemeğin çok büyük avantajı var.

 

G ünde Altı Öğün Ve Ağırlık Çalışması Şart

 

Amaç harcanılandan fazla kalori sahibi olabilmektir. Bu her şeyi yemek ve atıştırmak anlamına gelmiyor. Disiplinli ve programlı beslenmek önemli. En az altı öğün yemek tüketilmeli ve öğün araları 2 bilemedin 3 saati geçmemelidir. Yağlı tohum tüketimi (fındık, ceviz vb…) küçük hacim içerisinde çok fazla enerji bulundurması ve faydalı yağlar içermesİ açısından büyük avantaj sağlar. Ayrıca sağlıklı kilo ve kas hacmi artışı için hafta da iki üç kez ağırlık çalışılması gerekiyor (yok ben göbek yapmak istiyorsanız bunu atlayabilirsiniz).

 

B AŞARI İÇİN…

 

  • Kalorisi yoğun olan besinleri seçin. Böylece daha az hacimli besin daha az yer kaplar fakat daha fazla enerji sağlar. Kuru meyveler, süte süt tozu eklemek, salatalara enerji değerini artırıcı zeytin yada avokado ilavesi, patates ile ekşi krema veya mayonezli salata gibi…(hayal gücünüzü kullanın)
  • Daha sık yemek yiyin. Az ve sık beslenerek midenizin daha fazla besin almasını sağlayın. İştahınızı zorlayın.
  • Sıvı gıda ve içecekleri yemeklerle birlikte değil yemekten 30 dakika önce yada sonra tüketin. Böylece mideniz daha çok yemek birikimi yapacaktır.
  • Besin değeri yüksek içecekleri tercih edin. Meyve suları,süt veya milk shake ideal içecekleriniz olabilir.
  • Yatmadan önce mutlaka ara öğün yiyin. Hazmı zor olmayan enerji değeri ve karbonhidrat içeriği yüksek yumuşak besinler tercihiniz olsun. (muzlu-ballı süt, veya meyveli,ballı,cevizli yoğurt yiyin)
  • Sebze-meyve yanında mutlaka ekmek makarna veya pilav yiyin.
  • Yağa yüklenmeyin. Aşırı yağlı yemek tokluk hissi verebildiğinden bir sonraki öğünde acıkmayı engeller. Yağ dikkatli tüketilmezse kolestrolün yükselemsine yol açar. Hergün fast food patates kızartması yemeyin.

 

İ ŞTE İÇECEK TARİFİM

 

1 Bardak süt,

8 Büsküvi,

10 fındık,

1 yemek kaşığı koyu bal,

Ve  bir külah dondurma. Bu malzemeleri mikserde iyice karıştırın. Bu yaklaşık 750 kaloriye denk gelmektedir (6 ile çarptığını düşünsene, yihu!).

 

Ş İŞMANLATAN ÖZEL DİYET ÖRNEĞİ

 

Ortalama 20-25 Yaşında birine ayda iki kilo kazandırabiliyor.

 

SABAH:

1 Bardak süt, 2 Poğaça , 1 Meyve

 

ARA:

1 kase yoğur içine 1 yemek kaşığı reçel (10 fındıkla beraber yenebilir).

 

ÖĞLE:

1 Orta boy karışık pizza, 1 Bardak Meyve suyu veya Ayran.

 

ARA:

2 Porsiyon meyve, 1 Avuç kuruyemiş.

 

ARA:

1 Tost, 1 Bardak ayran, 1 Avuç kuru yemiş.

 

AKŞAM:

1 porsiyon sebzeli et yemeği, 1 Kase yoğurt, 1 Porsiyon pilav yada makarna, 2-3 Dilim ekmek.

 

ARA:

1 Porsiyon tatlı (işte burası güzelmiş!)

 

GECE:

Sandviç (yarım ekmek,100 gram peynir veya salam, domates, 1 Tatlı kaşığı tereyağı ile).

1 Bardak şekerli süt(2 tatlı kaşığı süt tozu ile)

 

E ĞER İŞTAHSIZSANIZ…

 

§         Renkli yemekleri tercih edin. Pizza iyi bir örnek.

§         Arkadaşlarınızla beraber yiyin.

§         Yediklerinizin taze ve aromalı olamlarına özen gösterin. Taze ekmek yada kek kokusu iştahınızı açabilir.

§         Stresten uzak durun.

§         Sevdiğiniz besinleri elinizin altında bulundurun. Bunları kolayca görebileceğin yerlere yerleştir.

Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !